Antal besökare sedan 11 mars 2008 Antal besökare denna månad Antal besökare denna vecka Antal besökare idag Antal besökare online

torsdag 10 juli 2008

Tjäna pengar till klassresan/studieresan

Ja, alla som är språklärare vill ju åka utomlands med sina elever. Det blir svårare med dagens regler. Jag har fått förfrågan hur man kan tjäna pengar till sin resa. Ja... det är ju lite kämpigt! Eleverna måste ju lägga ner lite tid. På vår skola kommer jag att försöka att få eleverna att "jobba ihop" hela summan: 4500 kronor.
Jag har som regel att alla jobbar för sig själva. Jag har ett A-4 papper per elev där jag skriver upp vad just de tjänar och säljer. Det är INGEN som ska åka snålskjuts på vad andra gör. Vissa elever har inget som helst ekonomiskt stöd hemifrån. Jag har elever som har sålt tre gånger så många lotter, strumper, julkort, lotter med mera än de andra och även tjänat ihop 2-4 tusen i fickpengar.
  • http://www.skolresan.se/ kan man sälja en massa saker. Jag ska beställa 1500 par strumpor och vi kommer att tjäna 16 500 kronor. Om det är 35 elever som åker så tjänar de 470 kronor var på strumporna.
  • Matersättning från skolan ligger på löjliga 25 kronor per dag, men om man är borta i fem dagar så blir det 125 kronor per elev, vilket i mitt fall motsvarar 4375 kronor.
  • Jag säljer faktiskt saker i klassrummet. När jag ska arbeta kreativt hemma så sätter jag mig inte på en hård stol, vid en kal bänk och sätter på lysrör. Jag kokar mig en kopp te eller kaffe, tar en macka eller en frukt. Jag har faktiskt en kaffebryggare i mitt klassrum, och en vattenkokare. Jag säljer för fem kronor koppen, kanske 10 koppar per dag. Det blir 250 kronor per vecka i 30 veckor på ett år. Det är 214 kr per elev. Dessutom känner sig eleverna lite speciella när de kan sitta och dricka en kopp samtidigt som de arbetar. Men jag har hårda regler, om de inte kan jobba samtidigt så får de inte köpa något!
  • Man kan få elever att baka till lärarrummet. Vi har sålt mackor och godbitar och eleverna turas om att baka. 10 godbitar per dag à 5 kronor oh 5 mackor per dag à 7 kronor, 85 kr per dag, 425 kronor per vecka i 30 veckor= 12 750 kronor delat på 35 elever= 364 kronor per elev
  • Lotter! Jag brukar ha ett schema där eleverna ställer sig fredagseftermiddar mellan 16-18 och säljer lotter när folk fredagshandlar. Totalt brukar de tjäna runt 650 kronor var på ett år. Massor med företag säljer lotter: http://www.swelott.com/skrap.html,
  • En länk till en sida som har massor med saker att sälja: http://www.coachen.se/index.php/Lankar/list/onecat/Root+Tjana-pengar/0/all_items.html
  • Jag brukar även skicka ett "sponsorbrev" till företag i kommunen. Jag vädjar till företagen på alla retoriska sätt *ler*. Om ni vill ha en kopia på det brevet, maila mig på marie.pettersson@compaqnet.se och märk mailet sponsorbrev, så ska jag skicka en kopia. Man kan skicka det till kommunen med. Jag brukar få in mellan 5-10 000 kronor. Det bästa är att om man trycker upp en T-shirt med företagens namn så är det "reklam" för dem, så då är det avdragsgillt. Men då måste ni skicka en verifikation så att företagen kan dra av det. Om jag tar ett genomsnitt så får jag in 7500 på sponsring, det blir 215 kr per elev.
  • Skolan brukar skänka runt 250 kronor per elev.
  • Packa kassar på matvaruaffär. Fixa skyltar där det står att "Packning av matkassars sponsring" går till studieresa. Sätt en elev vid varje kassa med en hink/burk som det står dricks på, låt dem packa matkassar en hel lördag. Varannan kund ger säker en femma, på en hel dag bli det många femmor! Jag är säker på att varje elev tjänar runt 200 kronor per dag/tillfälle.

Strumpor: 470 kr
Matersättning: 125 kr
Kaffe/te i klassrummet: 214 kr
Mackor/godbitar: 364 kr
Lotter: 650 kr
Sponsring: 215 kronor
Skolan: 250 kronor
Packa kassar 200kr/tillfälle, minst 3 tillfällen=600 kr
Totalt:2 888

Om man har två år på sig att samla pengar så kommer man upp i 4500 kronor.
Om ni har mer tips på hur man kan tjäna pengar: Snälla skriv en kommentar till detta inlägg och berätta hur ni gör!

1 kommentarer:

Anonymous Anonym sa...

Hej, jag vill gärna tipsa om ett bra sätt att tjäna pengar till klassresan. Genom att sälja 300 lådor Kokosbollar, havrebollar eller Chokladbollar kan ni tjäna 6 900.- till klassresan. Produkterna är mycket lättsålda och uppskattade. För mer info gå in på www.pengar-till-klassresan.se

20 mars 2009 19:02  

Skicka en kommentar

Prenumerera på Kommentarer till inlägget [Atom]

<< Startsida

D -->